Przepis prania strojów

Broda i peruka Mikołaja (standard, długa i XXL)
Aby pozbyć się potu i zabrudzeń, wystarczy brodę i perukę wymoczyć przez kilka godzin w ciepłej wodzie bez mydła (dodanie mydła spowoduje, że brody zmatowieją).

Nakładki na buty zwykłe i do stroju deluxe
Nie należy prać w pralce ani mocząc całość buta w misce lub wannie, ponieważ spowodowałoby to zafarbowanie futerka. Futerko należy wyczyścić szczoteczką pod kranem tak, aby jednocześnie nie zamoczyć czarnego materiału lub aby czarny materiał zawsze znajdował się poniżej futerka i aby zafarbowana woda z czarnego materiału nie ściekała na futerko (na to samo trzeba uważać przy suszeniu) – inaczej futerko zafarbuje na szaro. Najlepiej unieść futerko, by nie dotykało znajdującego się pod nim czarnego materiału. Podobnie szczoteczką należy wyczyścić czarny welur, uważając aby piana i woda nie dostały się na futerko (także przy suszeniu woda może ściekać na futerko – w trakcie suszenia musi ono znajdować się wyżej od czarnego materiału). Jeżeli potrzeba, używamy mydła lub proszku do prania, ale ostrożnie, bo zwiększają one szanse puszczenia koloru przez czarny materiał (zwłaszcza proszek).

Pokrowiec na Strój z kurtką i na strój z płaszczem
Zabrudzenia należy wyczyścić wilgotną gąbką lub uprać.

Rękawiczki Mikołaja (długie i krótkie)
Prać w wysokiej temperaturze (60 stopni) w proszku do białych rzeczy. Jeżeli są mocno zabrudzone, należy użyć wybielacza. Nie należy ich prać razem z kolorowymi rzeczami – na pewno zafarbują.

Skórzane buty Mikołaja
Należy czyścić pastą do skóry eko, futerko delikatnie szczoteczką.

Sztuczny brzuch
Jeżeli jest zapocony, można prać w pralce na delikatnym programie prania. Brzuch można wirować z umiarkowaną prędkością.

T-shirt
Prać w umiarkowanej temperaturze (40 stopni) w proszku do koloru.

Worek Mikołaja z drelichu
Prać w proszku do kolorów na programie do rzeczy bardzo zabrudzonych w średniej temperaturze.

Worek Mikołaja ze streczu
Prać w proszku do kolorów w niskiej temperaturze.